środa, 9 grudnia 2015

Po królewsku (cykl - Lista Osobista: Podróże; odsłona dziewiąta)

Pierwszy raz Łazienki Królewskie w Warszawie zwiedziłam mając jakieś 13-14 lat. I przez długie lata były to odwiedziny jedyne. Ponownie udało mi się je odwiedzić już z własnym dzieckiem w czerwcu tego roku. I pomijając jedną sytuację newralgiczną, wynikająca z nie posiadania orzechów, a przecież "Mamo, mamo tu są wiewiórki, a ja bym tak chciała dać im orzeszka", spacer po Łazienkach był niezwykle spokojny i udany. Błądzenie po skąpanych we wczesnoczerwcowym słońcu alejkach odprężył nasz wszystkich: ja mogłam pobawić się aparatem i sprawdzić jak radzę sobie z rozmówkami w języku angielskim, pomagając przy okazji grupie zagranicznej młodzieży uwiecznić na fotografii cyfrowej ich pobyt w parku; mój Ślubny poćwiczył tężyznę fizyczną nosząc od czasu do czasu naszą latorośl; a Ona zajmowała się na zmianę bieganiem po alejkach, piszczeniem na widok wiewiórek, kaczek, pawi i ogromnych ryb oraz poszukiwaniem pod nogami skarbów w postaci liści i kamyków - szczęśliwa, choć umęczona (całe szczęście był Tata i jego ramiona).

Pałac na Wyspie (fasada północna)

Cóż można o Łazienkach napisać? Może nieco historii w wielkim skrócie. Istnienie parku zawdzięczamy Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który to zapoczątkował jego powstanie przebudowując pawilon Łaźni (wzniesiony z inicjatywy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego; od tego pawilonu park wziął swą nazwę) na Pałac na Wyspie. To w nim właśnie w miesiącach letnich król mieszkał, tam też wtedy odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, zainicjowane przez Adama Czartoryskiego. Rodzina królewska zamieszkiwała inny, obecnie zabytkowy, budynek - Biały Domek. Dla wyższych urzędników przeznaczony był pałac Myślewicki, a dla niższych urzędników i służby Wielka Oficyna zwana też Podchorążówką. Wszystkie te zabytki można teraz zwiedzać. Poza budowlami, pośród których znajdują się także Stara i Nowa Pomarańczarnia, Świątynia Sybilli czy Koszary Kantonistów do dyspozycji zwiedzających są cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i najmłodszy - Chiński. Na terenie parku znajduje się także wiele pomników i popiersi, m.in. Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego, Henryka Sienkiewicza, Cypriana Norwida.

Można zatem zarówno pozwiedzać, jak i po prostu poobcować z naturą i cieszyć się zielenią w środku wielkiego, zbyt betonowego jak dla mnie, miasta.

Poniżej kilka wybranych dla Was zdjęć.Pałac na Wyspie (fasada południowa)


Rzeźba symbolizująca rzekę Wisłę

Rzeźba symbolizująca rzekę Bug

Rzeźba - Personifikacja wody


Popiersie Stanisława Augusta Poniatowskiego

Kamienny kartusz z herbem króla

Biały Domek


Pomnik Jana III Sobieskiego

Ogród ChińskiMam nadzieję, że się podobało.

* więcej informacji znajdziecie TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz. Nie widać go? To dlatego, że lubię czytać pozostawione dla mnie słowa jako pierwsza :)